Volební kraj:
Moravskoslezský kraj
Politická strana:
ANO 2011
Výbory:
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Ivo Vondrák funkci hejtmana Moravskoslezského kraje. Profesně se věnuje univerzitnímu vzdělávání, mezi lety 2010 až 2016 vedl jako rektor Vysokou školou Báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, kde předtím působil i jako děkan fakulty elektrotechniky a informatiky. Toto zaměření si s sebou vzal i do politiky, v Poslanecké sněmovně – kde působí od roku 2017 – zasedá ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Hnutí ANO si ho také vybralo za svého stínového ministra školství.
Současný poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák už od roku 2014 napomáhal budování vazeb mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava a čínskými univerzitami nebo firmou Huawei, později pak mezi Moravskoslezským krajem a čínskými provinciemi. Čínská lidová republika přitom meziuniverzitní spolupráci zneužívá k vědecko-technické špionáži. Uzavírání smluv s čínskými institucemi navíc napomáhá legitimizaci čínského totalitního režimu a jeho politiky, v rámci něhož dochází k hrubému porušování lidských práv.
Jako hejtman Moravskoslezského kraje se Ivo Vondrák opakovaně setkal s představiteli Ruské federace a to jak v ČR, kde se účastnil několika s Ruskem spojených událostí, jako 10. ročníku akce Dny Ruska v Ostravě, tak i v Rusku, kam Vondrák zavítal minimálně v lednu 2017, aby se setkal se zástupci Vologodské oblasti, s níž Moravskoslezský kraj udržuje partnerství.
Parlamentní listy jsou nejnavštěvovanější proruské dezinformační médium na českém internetu. Toho dosahují mimo jiné i díky legitimizaci skrze poskytování pohodlné platformy poslancům, a dokonce i volné publicity. Většina poslanců využívá právě volné publicity, menšina pak Parlamentní listy aktivně podporuje poskytováním rozhovorů.
V rámci Poslanecké sněmovny dlouhodobě působí Meziparlamentní skupina přátel Číny, jejíž členové se dle veřejně dostupných informací na určité bázi pravidelnosti setkávají s diplomaty čínské ambasády a napomáhají tak legitimizaci čínského režimu. Skupina aktuálně sdružuje řadu poslanců z ANO, dále pak několik poslanců z SPD a dva poslance z ODS.
Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.
Podpora Tibetu a hodnotové zahraniční politiky má v České republice tradici od dob prezidenta Václava Havla. Proti jakékoliv podpoře Tibetu se ovšem vymezuje Čínská lidová republika, která politikům, kteří ji projevují, vyhrožuje a naopak podplácí ty, kteří dodržují tzv. politiku jedné Číny. To často vede až k nedůstojným aktivitám na politické scéně.
Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.
Alena Schillerová
Aleš Juchelka
Andrea Babišová
Andrej Babiš
Berenika Peštová
David Kasal
David Pražák
David Štolpa
Drahoslav Ryba
Eva Fialová
František Petrtýl
Helena Válková
Hubert Lang
Igor Hendrych
Ivan Jáč
Ivana Mádlová
Jan Kubík
Jan Richter
Jan Volný
Jana Berkovcová
Jana Hanzlíková
Jana Mračková Vildumetzová
Jana Pastuchová
Jaroslav Bžoch
Jaroslav Faltýnek
Jaroslava Pokorná Jermanová
Jiří Mašek
Jiří Strýček
Josef Bělica
Josef Kott
Julius Špičák
Kamal Farhan
Karel Havlíček
Karel Rais
Karel Tureček
Klára Dostálová
Ladislav Okleštěk
Lenka Dražilová
Lenka Knechtová
Lubomír Brož
Lubomír Metnar
Lubomír Wenzl
Marek Novák
Margita Balaštíková
Martin Kolovratník
Martin Kukla
Michal Ratiborský
Milan Brázdil
Milan Feranec
Milan Wenzl
Miloslav Janulík
Monika Oborná
Ondřej Babka
Patrik Nacher
Pavel Růžička
Petr Sadovský
Petr Vrána
Radek Vondráček
Renata Oulehlová
Richard Brabec
Robert Králíček
Robert Stržínek
Roman Kubíček
Romana Fischerová
Stanislav Berkovec
Stanislav Fridrich
Taťána Malá
Tomáš Helebrant
Tomáš Kohoutek
Věra Adámková
Zuzana Ožanová