V září 2018 podnikl hospodářský výbor poslanecké sněmovny týdenní cestu do Čínské lidové republiky. Ze současných poslanců se cesty účastnili poslanec za SPD Radim Fiala, poslanec za ODS Jan Bauer a poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník.
Delegace vedla podle informací zveřejněných Poslaneckou sněmovnou jednání se svým partnerským ekonomickým výborem Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC) a „podpořila českou účast na investičním veletrhu China International Fair for Investment and Trade“. Poslanci také navštívili centrálu společnosti Huawei, před níž již v té době varovaly západní zpravodajské služby a označovali ji za možné bezpečnostní riziko.
Podobné stanovisko vůči společnosti ostatně v prosinci téhož roku zaujal i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Používání zařízení od těchto firem označil úřad za hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ve své zprávě NÚKIB dále píše, že „podle dostupných informací existuje organizační a personální propojení mezi těmito společnostmi a státem“ a že „zájmy ČLR mohou být stavěny nad zájmy uživatelů technologií.“
Dalším tématem jednání se stal rozvoj čínské jaderné energeticky s čínskou firmou CGN. V následujících letech byla možná účast čínské firmy na tendru dostavby české jaderné elektrárny Dukovany vnímaná značně kontroverzně, v roce 2021 byla dokonce účast čínských (i ruských) firem v tendru znemožněna.
Politici se na cestě mohli vystavit riziku kompromitace zpravodajskými službami, zároveň svou přítomností legitimizovali politiku ČLR, která hrubě porušuje lidská práva.