Bio

Jan Bauer do politiky vstoupil již v roce 1998, kdy se stal zastupitelem Prachatic, jímž je od té doby nepřetržitě, až do roku 2010 zastával navíc funkci starosty tamtéž. Mezi lety 2000–2004 navíc působil v Zastupitelstvu Jihočeského kraje, poslancem se stal hned poté. Ve Sněmovně zasedal až do roku 2013, znovuzvolen byl v letech 2017 i 2021. Momentálně místopředsedá hospodářskému výboru, zasedá ve výboru pro sociální politiku. Před vstupem do politiky pracoval v několika společnostech na manažerských pozicích, například v Českobudějovických pozemních stavbách.

Předchozí hlasování

  • Nepřítom/na/en
  • Zdržel/a se hlasování
  • Hlasoval/a pro
  • Hlasoval/a proti
  • důležité v boji proti ruskému vlivu
  • důležité v boji proti čínskému vlivu
  • důležité v boji proti ruskému a čínskému vlivu

Předmět hlasování Hlasoval/a

Kauzy

  • Ruský vliv
  • Čínský vliv
  • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Cesta hospodářského výboru do Číny 2018

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny se v září 2018 vydal na cestu do Číny. Ze současných poslanců se delegace účastnili Radim Fiala, Jan Bauer a Martin Kolovratník a během ní se mimo jiné sešli s partnerským ekonomickým výborem Čínského lidového politického poradního shromáždění, navštívili centrálu společnosti Huawei a jednali s čínskou firmou CGN zabývající se jadernou energetikou. Podobné cesty mohou představovat bezpečnostní riziko, navíc legitimizují čínský režim.

Detail kauzy
Cesta Jany Černochové do Ukrajiny v červenci 2022

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila v červenci 2022 Ruskem napadenou Ukrajinu, aby uctila památku padlých československých legionářů při 105. výročí bitvy u Zborova. Vyjádřila také podporu bránící se Ukrajině.

Detail kauzy
Setkání čtyřčlenné delegace Hospodářského výboru s manažery Rosatomu v Rusku

Čtveřice poslanců z Hospodářského výboru zahrnující jeho předsedu Radima Fialu (SPD), Jana Bauera (ODS), Moniku Obornou (ANO) a dnes již bývalou poslankyni Květu Matušovskou (KSČM) navštívila v říjnu 2019, rok před projednáváním zákona lex Dukovany, Rusko. Tam se dle části uveřejněného programu měla setkat s manažery Rosatomu a absolvovat exkurzi v jaderné elektrárně u Petrohradu. Svou cestou se poslanci vystavili riziku zpravodajské kompromitace a napomohli legitimizaci agresivní politiky Kremlu.

Detail kauzy
Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům

Invaze Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 spustila v České republice nebývalou vlnu solidarity a podpory, která se projevovala pomocí uprchlíkům, jejich začleňováním do společnosti a aktivací kulturní fronty. Když se ukázalo, že Ukrajina se ruskému agresorovi dokáže bránit a zastavit jeho postup, začala se řešit i poválečná obnova Ukrajiny.

Detail kauzy
Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masivnímu vzedmutí podpory ze strany státu i občanů České republiky. Ukrajinu bylo potřeba podpořit v jejím boji nejen humanitárně, ale také vojensky, především poté, co se jasně ukázalo, že první nápor ruských vojsk byl odražen. Vláda a s ní mnoho poslanců se jednoznačně postavilo na stranu státní, ale i soukromé podpory, zatímco opoziční hnutí ANO bylo spíše opatrné a skeptické. Hnutí SPD se jednoznačně postavilo proti jakékoliv formě vojenské podpory, a naopak napadenou Ukrajinu a její lid obvinilo z nacismu.

Detail kauzy
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice

Prezident Miloš Zeman od svého zvolení pravidelně a otevřeně prosazuje ruské a čínské zájmy. Na Východ se orientoval už v době, kdy byl předsedou vlády, a jeho zaměření na Rusko a Čínu pouze stupňuje. Napomáhá tomu i prezidentovo okolí, které má patrně v obou velmocích vlastní zájmy. Ve Sněmovně ale oporu z velké části nenachází a silně ho kritizují zejména poslanci vládních stran.

Detail kauzy
Vrbětice

V sobotu 17. dubna 2021 oznámili tehdejší předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, že česká Bezpečnostní informační služba má jasné důkazy o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Část české politické scény, především z řad Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se vůči Rusku jasně vymezila nebo požadovala tvrdší reakci státu proti Rusku. Poslanci z řad SPD naopak převážně zpochybňovali zjištění českých tajných služeb a kritizovali vládu kvůli vyhoštění zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
  • Hlasování
    +6
Kauzy týkající se ruského vlivu
  • Setkání čtyřčlenné delegace Hospodářského výboru s manažery Rosatomu v Rusku
    -8
  • Vrbětice
    +1
  • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
    +1
  • Veřejná podpora humanitární a další nevojenské pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům
    +1
  • Veřejná podpora vojenské pomoci Ukrajině
    +1
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
Celkový počet bodů +3
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Jan Bauer
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
  • Hlasování
    +8
Kauzy týkající se čínského vlivu
  • Snahy PPF o ovlivňování české politiky a veřejného mínění ve prospěch Číny
    -6
  • Cesta hospodářského výboru do Číny 2018
    -8
  • Veřejné postoje politiků k Zemanově proruské a pročínské politice
    +1
Celkový počet bodů -5
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Jan Bauer
Spolustraníci