Poslanec Marek Benda dlouhodobě podporuje Tchaj-wan a navazuje s jeho čelními představiteli ve jménu České republiky nadstandardní vztahy. Již roku 2014 se stavěl jednoznačně na stranu ochrany lidských práv a vzájemného partnerství, když odsoudil slova Miloše Zemana o uznání územních nároků Číny na Tchaj-wan. Jako předseda Česko-tchajwanské skupiny přátel navštívil ostrov s delegací Petra Gazdíka v roce 2015, k značné nelibosti čínské velvyslankyně v ČR.
Koncem roku 2018 dokonce převzal při jedné z četných návštěv Tchaj-wanu z rukou tamního ministra zahraničí jako první Čech v historii Řád přátelství za „nezastupitelný přínos pro utužení přátelství mezi Českou republikou a Tchaj-wanem“. Této pocty se mu dostalo za zprostředkování mnoha obchodních kulturních i vzdělávacích dohod mezi ČR a Tchaj-wanem.
Tchaj-wan tehdejší místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Marek Benda navštěvoval opakovaně, účastnil se i další delegace Poslanecké sněmovny v roce 2018, tentokrát pod vedením Vojtěcha Pikala, spolu se současnou ministryní za TOP 09 Helenou Langšádlovou a současným ministrem za ODS Pavlem Blažkem. Hlavním cílem delegace bylo prohloubení politického a hospodářského rozvoje s tímto strategickým partnerem.
V kauze cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila se Benda angažoval již od samého začátku, když podpořil návrh Víta Rakušana, aby se jednalo o okolnostech, za kterých vznikl výhružný dopis z čínské ambasády, Vystrčilovu předchůdci, Jaroslavu Kuberovi. Čína dle zpráv české kontrarozvědky BIS v ČR provozuje i skrze svůj diplomatický sbor vlivové operace i špionáž.
Samotnou cestu Miloše Vystrčila pak nejen obhajoval jako akt postavený na principu české suverenity, ale též mírnil, pravdivě, obavy z jejího dopadu na vzájemné vztahy s Čínou. Naopak, ještě před samotnou cestou narostl i díky Bendově inciativě kredit ČR na Tchaj-wanu natolik, že „českým hrdinům“ poslal zásilku zdravotnických pomůcek za účelem boje s pandemií COVID-19. Čína, které se na rozdíl od Tchaj-wanu dostalo oficiálního poděkování, darovala ČR výrazně méně lékařského materiálu.
Krom toho se Marek Benda dlouhodobě věnuje rozvíjení vztahů mezi Tchaj-wanem a Českou republikou i na domácí půdě skrze projevy na společných akcích, či přijímáním Tchajwanských partnerů. Jeho poslední aktivitou v oblasti budování vztahů je návrh, který se týká zapojení Tchaj-wanu do fungování WHO, UNFCCC, ICAO a Interpolu.
Tchaj-wan je České republice dlouhodobě cenným spojencem a partnerem, což je z nezanedbatelné části i Bendova zásluha.